שימוע לפני הגשת כתב אישום

שימוע לפני הגשת כתב אישום
השאירו את הפרטים ונחזור אליכם:

שימוע פלילי

על פי החוק, לאחר קבלת חומרי החקירה מהמשטרה, רשות התביעה מחויבת לשלוח לחשוד הודעה על ביצוע השימוע הפלילי בעניינו, זאת במידה ומדובר על עבירה מדרגת פשע. הזמנה זו  מהווה את זכותו של הנחקר לנסות ולשכנע את התביעה שלא להגיש אישום פלילי כנגדו. קיימים גם מקרים בהם לא קיימת לרשות התביעה החובה להודיע לחשוד על השימוע הפלילי, למשל כאשר החשוד מצוי במעצר, כאשר קיים החשש כי החשוד ינסה לברוח, כאשר קיים חשש כי החשוד יפגע באחרים הקשורים לעדות בעניינו וכן בעבירות מסוימות שעניינן אלימות במשפחה. עקרון חשוב אשר יש לאמץ לקראת שימוע לפני הגשת כתב אישום, הוא לפנות אל עורך דין פלילי על מנת שייצג אותו בשימוע באופן מקצועי.

אחת מזכויותיו של החשוד בעבירה פלילית בדרגת פשע היא לעבור הליך שימוע פלילי בעניינו בו הוא מוסר את טיעוניו, לרוב באמצעות עו"ד המייצג אותו. גם אם עומדת בפני החשוד הזכות להיות נוכח בעת השימוע הפלילי ולהגיב אליו, זוהי זכות אשר עשויה לעלות לחשוד ביוקר, במידה ואינו מתנהל באופן הנכון. שימוע הוא הזדמנות אחרונה לטעון טיעונים שישנו את התמונה ויטילו ספק בדברים כפי שהציגה אותם המשטרה.

לכן, בטרם שימוע פלילי, חשוב להיעזר בעורך דין פלילי אשר ייעץ לחשוד לגבי התנהלותו בסיטואציה ויאסוף עבורו את כל הראיות אשר עשויות להוביל לחפותו או לפחות להקלה בסעיף האישום או אפילו להסדר מותנה שיחסוך את הטיפול בתיק בבית המשפט. משרד עורכי דין אליהו עטר ושות' מלווים את לקוחותיהם גם בשלב זה. ניסיונם הרחב בתחום הפלילים מאפשר להם לנהוג באופן יצירתי וחכם מול הרשות התובעת וכך, לנסות לחלץ את החשודים מאישום פלילי.

עמדות בעד ונגד שימוע פלילי

העמדות בעד קיומו של שימוע פלילי בענייני החשוד נשענות על זכותו החוקית להגן על עצמו וכך גם להוכיח את חפותו. לכן, ברוב המקרים מומלץ להתייחס אליו ברוב הרצינות הראויה ולנצל זכות זו עד כמה שניתן לטובתו של החשוד. עם זאת, קיימים גם מקרים מועטים בהם לא מומלץ לחשוד ונציגו לקחת חלק בשימוע הפלילי. עמדה זו כנגד השימוע הפלילי נשענת על הטענה כי חשיפת קו ההגנה עוד בשלב השימוע, עשוי לשחק כנגד הנאשם ולסייע לרשות התביעה. בכל מקרה, מומלץ להיוועץ בעורך דין הבקיא בתחום הפלילים, ולסמוך על ניסיונו וידיעותיו בכל השלבים הפליליים העומדים בפניכם.

הליכים בירוקרטיים הנוגעים למקרי שימוע לפני הגשת כתב אישום

ככל רשות מדינית או מקומית, ההתנהלות מול רשות התביעה מצריכה מן החשודים להיות מעורבים בהליכים בירוקרטיים. לעיתים חוסר המודעות של החשודים להליכים בירוקרטים אלו, עשויה לעלות להם ביוקר ולהטות את הכף כנגדם בעת קבלת ההחלטות מן הדרג המשפטי. עורך הדין המכיר היטב את הנהלים הנוגעים בדבר ואת הדרך למצות את מלוא הפוטנציאל שבהליך שימוע לפני הגשת כתב אישום ידאג לכך שבמסגרת השימוע יאמרו הדברים הנכונים ויובאו טיעונים או הוכחות שיכולים לשנות את הדברים אפילו עד לכדי זיכוי מלא כבר בשלב זה.

מהו פועלו של עורך הדין הפלילי בטרם שלבי השימוע?

עורך דין פלילי המסייע למרשו בטרם שלב שימוע לפני הגשת כתב אישום, עובד למעשה על פי סדר עבודה וידע מקצועיים. עורך הדין עובר על הראיות המשפטיות העומדות כנגד ובעד החשוד, לומד היטב את כל הקשור בעניין התביעה וכך יודע מהן נקודות החולשה של התביעה. ידיעה זו מסייעת להתגונן כנגד התביעה במסגרת השימוע. על מנת לחסוך זמן ולאפשר לעורך הדין ללמוד את תיק התביעה היטב בטרם השימוע המשפטי, מומלץ לפנות אליו בהקדם, עם תחילתם של ההליכים הפליליים. אתם מוזמנים להיוועץ בנו כבר בשלבים הראשוניים, על מנת שנוכל לסייע לכם באופן הטוב ביותר. צרו עמנו קשר בכל שאלה.

היעזרות בעורך דין פלילי בטרם שימוע

ההמלצה להסתייע בעורך דין בשלבים המוקדמים ביותר של ההליך הפלילי, כולל בהליך של שימוע פלילי, מטרתה לחלץ את החשוד מאישום בדבר עבירה, או לכל הפחות לנסות להוציא אותו בסופו של דבר בעונש המופחת ביותר. לשם כך חשוב לבחור עורך דין פלילי בעל ניסיון רב, במיוחד בתחום בו נעשתה העבירה (צווארון לבן, אלימות וכו'), כולל ייצוג לקוחות בשימוע. כדאי לבדוק היטב מי עורך הדין בו אתם בוחרים, בין היתר באמצעות המלצות אם ישנן. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר ונסייע לכם באופן הטוב ביותר.

השאירו את הפרטים ונחזור אליכם:
שימוע לפני הגשת כתב אישום
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support